Schneider Electric LC1D80F7 Contactor
Brand: Schneider Electric
P/N: LC1D80F7
11 People watching this product now!
Fast Shipping
Carrier information
20k products
Payment methods
24/7 Support
Unlimited help desk
2-day Delivery
Track or off orders
Description
  • Contactor, 3 poles (3NO), for motor control applications up to 80A/690V AC-3/AC-3e (37kW@400V). It provides a 110V 50/60Hz AC coil, 1NO+1NC built-in auxiliary contacts (NC mirror certified), power connection by screw terminals, control connection by screw clamp terminals. For operating rates until 3600 cycles/hour and environments until 60°C, it procures high reliability and durability. Compact (85mm width), DIN-rail mounting or screw fixing
Product Specification:
Auxiliary contact composition1 NO + 1 NC
Auxiliary contacts typeType mechanically linked 1 NO + 1 NC conforming to IEC 60947-5-1
type mirror contact 1 NC conforming to IEC 60947-4-1
Signalling circuit frequency25…400 Hz
Minimum switching voltage17 V for signalling circuit
Minimum switching current5 mA for signalling circuit
Insulation resistance> 10 MOhm for signalling circuit