Schneider Electric BMH1403P17F2A Servo Motor
Brand : Schneider Electric
P/N : BMH1403P17F2A
12 People watching this product now!
Fast Shipping
Carrier information
20k products
Payment methods
24/7 Support
Unlimited help desk
2-day Delivery
Track or off orders
Description
Product Description :
Product Specification :
Range CompatibilityLexium 32
[Us] rated supply voltage480 V
PhaseThree phase
Continuous stall current18 A
Continuous power4.8 W
Maximum current Irms62.3 A LXM32.D72N4
Maximum permanent current62.3 A
Second shaftWithout second shaft end
Shaft diameter0.9 in (24 mm)
Shaft length2.0 in (50 mm)
key width1.6 in (40 mm)
Feedback typeMultiturn SinCos Hiperface
Holding torque203.6 lbf.in (23 N.m) holding brake
Motor flange size5.5 in (140 mm)
Number of motor stacks3
Torque constant1.34 N.m/A 248 °F (120 °C)
Back emf constant85.9 V/krpm 248 °F (120 °C)
Number of motor poles10
Rotor inertia50.27 kg.cm²
Stator resistance0.22 Ohm 68 °F (20 °C)
Stator inductance3 mH 68 °F (20 °C)
Stator electrical time constant13.6 ms 68 °F (20 °C)
Maximum radial force Fr2420 N 1000 rpm
1920 N 2000 rpm
1680 N 3000 rpm
Maximum axial force Fa0.2 x Fr
Brake pull-in power19 W
type of coolingNatural convection
Length10.5 in (267 mm)
Centring collar diameter5.1 in (130 mm)
centring collar depth0.1 in (3.5 mm)
Number of mounting holes4
Mounting holes diameter0.4 in (11 mm)
Circle diameter of the mounting holes6.5 in (165 mm)