ONSEMI FDP16N50 MOSFET
Brand: ONSEMI
P/N: FDP16N50
10 People watching this product now!
Fast Shipping
Carrier information
20k products
Payment methods
24/7 Support
Unlimited help desk
2-day Delivery
Track or off orders
Description
ONSEMI FDP16N50 MOSFET
ONSEMI FDP16N50 MOSFET
Product Specification:
  • Manufacturer: ONSEMI
  • Vds – Drain-Source Breakdown Voltage: 500V
  • Id – Continuous Drain Current: 16 A
  • Minimum Operating Temperature: -55 C
  • Maximum Operating Temperature: +150 C
  • Power Dissipation: 200 W
  • Height: 16.3 mm
  • Length: 10.67 mm
  • Width: 4.7 mm